ÎNTREBARE (I): Prin ce se deosebeste aceasta atestare calitatii de certificarile oficiale si la ce serveste ATESTATUL si ACORDUL de “Produs Recomandat de Bio-Romania” (PRBR)?

RASPUNS (R) :

Bio-Romania considera ca pentru consumator este mai important sa se asigure “pe loc” de calitatea produsului alimentar cumparat sau de serviciile oferite. Prezenta marcii de calitate Produs Recomandat de Bio-Romania, garanteaza consumatorului ca produsul in sine expus la comercializare, a fost strict si minutios verificat de noi.

Diferenta fata de certificarile obligatorii impuse de legislatia nationala este ca PRBR este o evaluare autoasumata de catre producator  si comerciant, fata de produsul oferit consumatorului. Acesta este recunoscut prin sigla aplicata direct pe ambalaj sau expus dupa preferinte. In plus acesta este verificat periodic de noi, prin preluare direct de la raft si analizarea prin teste de laborator comparative, sau in cazul serviciilor, prin sondaje inopinante de verificare a calitatii acestora.

I: Cum pot sa solicit o recunoastere PRBR?

R: Foarte simplu. Se completeaza un Formular de evaluare care se gaseste pe acest site la fiecare din categoriile de produse sau servicii din domeniul Dumneavoastra de activitate. Cererea de Oferta are anexate toate etapele verificarii si cerintele ce trebuiesc indeplinite.

I: In ce constau verificarile pe care le efectuati?

R: Dupa evaluarea formularului si avizarea acestuia de catre Comisia Tehnica Bio-Romania, se stabilesc costurile si impreuna cu beneficiarul se stabileste o data la care un auditor Bio-Romania se deplaseaza la sediul unitatii de productie sau a societatii ce ofera servicii. Verificarile se fac pe baza unei liste de intrebari si se va intocmi un proces verbal semnat de atestatori si beneficiar. In final acesta va fi inaintat Comisiei Tehnice pentru avizarea si eliberarea a doua documente personalizate; un Atestat si un Acord de folosire a Atestatului “Produs Recomandat de Bio-Romania”.

I: Care sunt costurile atestarii?

R: Costurile se stabilesc in functie de numarul de produse sau categoriile de produse, inclusiv servicii pe care le propuneti spre atestare. In calcul intra si complexitatea spatiilor de procesare, in care produsul este obtinut sau a retelei de servicii. In cazul serviciilor se calculeaza si timpul necesar pentru verificarea acestora.

I: Evaluarea formularului este gratuita?

R: DA. Aceasta are caracter de preevaluare a formularului. Acesta se transmite apoi Comisiei Tehnice iar daca avizul acesteia este pozitiv, se incheie un contract de evaluare pe baza caruia se achita initial 50% din valoare. Dupa achitarea primei sume se stabileste data evaluarii ce se va efectua la sediul solicitantului. Diferenta de 50% se va achita la finalizarea actiunii si eliberarea atestatelor de catre Bio-Romania .

Asociaţia Operatorilor din Agricultura Ecologică- BIO România- a stabilit o serie de cerinţe pentru produse şi categorii de produse, inclusiv servicii, care oferă operatorilor din  domeniul alimentar două documente:

1)      ATESTAT BIO România

2)      ACORD pentru folosirea ATESTATULUI

Cele două calităţi sunt autoasumate de operator şi comerciant. Acestea nu se substituie certificatelor sau autorizaţiilor oficiale impuse de legislaţia naţională şi europeană.

Cele două documente se adresează direct consumatorului care se află în situaţia de a alege de pe raft un produs sănătos şi garantat sau de a folosi servicii de tipul: hotel, pensiune, restaurant, caterig.