IMPORTANTA SUPERALIMENTELOR

Informatia in ziua de astazi este foarte pretioasa, si mult mai usor de accesat, cu siguranta ca ati auzit de termenul superalimente, dar ce este exact un superaliment ? Ce superputeri are un superaliment ?

Superalimentele sunt produse alimentare extraordinar de bogate in energie si in substante nutritive, cu un potential terapeutic fara egal.

Exemple de superalimente: fructele goji, spirulina, boabele de cacao, propolisul,mierea de albina, laptisorul de matca, semintele de in, semintele de floarea-soarelui dar netrate termic, de preferinta provenite din agricultura ecologica.

Enumeram cateva dintre carecteristicile superalimentelor mentionate mai sus:

Fructele goji stimuleaza secretia de sucuri digestive in stomac si in intestine, imbunatatind digestia, pot fi considerate un probiotic natural conform studiilor unui savant japonez, Dr.Iichiroh Ohhira.

De asemenea fructele goji constituie un puternic antioxidant.

Spirulina este considerata ‘’regina proteinelor’’, ea fiind o alga din clasa algelor albastru-verzui spiralate, o categorie de alge unicelulare care sunt prezente pe pamant din timpuri stravechi.

Astazi avem cel putin 35 de soiuri de spirulina care pot fi gasite in diverse lacuri si rauri, de apa dulce, in mediu alcalin.

Aceasta alga contine multe substante nutritive cum ar fi: clorofila, proteinele, vitaminele, mineralele,oligoelemente, acizi grasi esentiali, acizi nucleici (ARN si ADN), polizaharidele si bineinteles antioxidanti.

Spirulina are o concentratie mare de proteine fiind o sursa pura si organica de proteine complete pentru organismal uman.

Spirulina ajuta la echilibrarea secretiilor celebrale, la crearea si imbunatatirea calitatii sangelui, la stimularea sistemului imunitar.

Boabele de cacao inca mai reprezinta cel mai bine pazit secret din industria alimentara.

Boabele de cacao chiar sunt magice, au puterea de a energiza, iar cacaoa are proprietatea de a sustine sanatatea sistemului cardiovascular, insa este recomandata ciocolata facuta din ingrediente ce provin din agricultura ecologica si daca se poate fara continut de zahar.

Cacaoa este o excelenta sursa de zinc, magneziu, fier, crom, mangan, cupru, vitamina C si chiar si serotonina.

Substantele pe care le contine cacaoa in forma pura au proprietatea de a curate sistemul cardiovascular si de a induce starea de bine.

Important este sa consumam acest superaliment in stare cat mai neprocesata, fara aditivi si daca este posibil sa fie certificate ecologic, pentru a beneficia de toate aceste proprietati uimitoare.

Propolisul, mierea de albina si laptisorul de matca, acesta este un trio invincibil in ceea ce priveste stimularea imunitatii si longevitatea.

Mierea este cunoscuta pentru proprietatile sale terapeutice care pot ameliora sau vindeca diferite boli cum ar fi: ulcerul, infectiile, colonul iritabil ba chiar si cancerul.

Mierea contine un nivel ridicat de antioxidanti, este considerata ca fiind un afrodisiac si imbunatateste fertilitatea.

Propolisul este un remediu natural foarte efficient datorita numeroaselor flavonoide pe care le contine; de asemenea este o sursa extrem de bogata in minerale, aminoacizi, grasimi, vitaminele C si E, provitamina A si complexul de vitamine B.

Laptisorul de matca este recunoscut ca fiind o substanta cu proprietati in regenerare, deoarece contine vitamin B5 si alte vitamine din gama B-urilor.

Laptisorul de matca trateaza in mod eficient dezechilibrele grandulare si hormonale,inclusiv cele cauzate de problemele menstruale si ale prostatei; are un efect regenerator asupra ochilor si memoriei, dar si a sistemului cardiovascular (este util in arterioscleroza si angina).

Desi s-au facut multe studii si cercetari asupra laptisorului de matca, aceasta substanta inca ramane un mister in mai multe privinte.

Semintele de in aduc beneficii organismului in imbunatatirea sanatatii digestive, controlul greutatii cat si cresterea imuninatatii.

Semintele de floarea-soarelui sunt o minunatie, consumate crude si cu regularitate, atat pentru sanatatea oaselor cat si a pielii, ele fiind o sursa de vitamina E si de minerale, dar mai ales, au un rol activ in controlul deteriorarii celulare.

Acestea sunt doar cateva exemple de superalimente, pe care ar fi excelent, sa le introducem in meniul nostru zilnic, si mai ales sa le consumam neprocesate si ideal ar fi, ca aceste produse sa fie provenite din agricultura ecologica.

Sa traim Bio !

www.asociatiabio.ro