Asociatia Bio Romania selectata de catre UE pentru a participa la “Misiune la nivel inalt alaturi de comisarul European Phil Hogan”

Asociatia Bio Romania a fost selectata de catre Comisia Europeana, departamentul de Promovare a produselor agricole pentru a participa la delegatia de afaceri care insoteste comisarul Phil Hogan in misiunea sa la nivel inalt in Canada , in perioada 1-3 mai 2017. Aceasta misiune reprezinta un element cheie pentru succesul promovarii produselor agricole romanesti.

Din partea Asociatiei Bio Romania vor fi prezenti ca delegati  dl. Avraham Marian Cioceanu, in calitate de Presedinte si dl. Vald Cioceanu, Asistent Marketing.

In cadrul acestei misiune la nivel inalt , delegatia va participa si la deschiderea targului SIAL, Toronto 2017.

Romania este a saptea tara din UE, dupa potentialul agricol. Are conditii exceptionale pt practicarea agriculturii organice, Unul dintre cele mai fertile si nechimizate terenuri agricole din UE, surse importante de apa pentru irigatii, ferme mari si foarte bine dotate tehnic, dar si peste 2milioane de mici fermieri, care dorim sa ii transformam in ,,ORGANIC FOOD ARTIZANS”.