Multumim doamnei Daciana Sarbu care prin Harul lui Dumnezeu a descoperit cele mai sanatoase alimente pentru copilul sau. De atunci promoveaza aceste alimente sanatoase, sincer, pentru ca are credinta ca face un lucru bun pentru familia si tara sa. Din acest motiv s-a angajat in sustinerea fiermierlor, taranilor care produc aceste alimente.

Astfel in anul 2010 consiliul director al asociatiei Bio Romania i-a acordat titlul de MEMBRU DE ONOARE al asociatiei, desfasurand numeroase actiuni de promovare a alimentelor Bio in special in randul tinerelor mame.

Membrii asociatiei Bio Romania au fost profund dezamagiti de o minoritate foarte vehementa in aceste zile care au blamat alimentele Bio din cauza ca sotul doamnei Daciana Sarbu este primul ministru al Guvernului Romaniei care doreste sa isi respecte un angajament facut de mai bine de un an jumatate: acela de a reduce TVA-ul si la alimentele Bio.
vezi articol: http://www.ziare.com/articole/reducere+tva+produse+bio

Asociatia Bio Romania ii multumeste mamei Daciana Sarbu pentru promovarea alimentului Bio Romanesc in lume si in Romania.

Dupa cum am afirmat de nenumarate ori, Asociatia Bio Romania este o asociatie APOLITICA. Singura politica pe care o facem este acea de a promova agricultura ecologica si beneficiile ei pentru sanatatea umana si a naturii.

De fiecare data la evenimentele majore ale asociatiei pe langa personalitati din domeniu am invitat si oameni politici din toate partidele.

Cel mai frumos exemplu in acest sens a fost conferinta Romanian Organic Forum din anul 2010 cand au vorbit despre agricultura ecologica pe langa Presedintele Academiei de Stiinte Agricole si Silvice, Cristian Hera, Ministrul agriculturii in functie Valeriu Tabara , si Europarlamentarul Daciana Sarbu.
link : https://www.youtube.com/watch?v=5KpNqf-6wFQ

Lucrurile BUNE, Adevarate, facute din suflet sunt placute lui Dumnezeu si Oamenii le vor aprecia indiferent de cat noroi se arunca peste ele.

Va multumim Doamna Daciana si aveti pretuirea si dragostea Taranilor romani, care practica Agricultura placuta lui Dumnezeu !

Va dorim multa sanatate si putere in tot ce faceti pentru taranul roman si alimentele adevarate, sanatoase !

Doamne auta !
Daciana Sarbu

Stiti cine „a facut lobby” pe langa premier pentru reducerea TVA pentru produsele bio? Toti oaspetii straini si toti ambasadorii care au mancat bunatati bio romanesti si ne-au intrebat de ce nu le promovam mai mult, de ce nu le producem in cantitati mai mari, de ce nu ne facem un brand de tara din ele. Toti micii fermieri bio care produc alimente de o calitate exceptionala, mult peste cele de import. Toti copiii care ar manca mere bio romanesti, daca parintii lor nu le-ar gasi prea scumpe.
Imi pare rau sa vad ca o masura absolut necesara pentru incurajarea agriculturii nationale de calitate este folosita ca arma in razboiul politic, dar ma bucur sa vad ca Guvernul ia o decizie importanta pentru viitorul nostru, al tuturor.
Romania are potentialul de a deveni un nume pe piata produselor bio din Europa si din lume si cred ca, peste cativa ani, toate aceste contestari ale unei masuri absolut benefice pentru noi si pentru copiii nostri ni se vor parea ridicole.